Kızılcık Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kızılcık Çeşitleri Nelerdir?

Kızılcık çeşitleri: Kızılcık çok önceki yıllardan bu yana hep var olmuş bir meyvedir. Kızılcık hem güzel rengi hem de kokusu ile insanları cezbedici özelliğe sahiptir. Kızılcık çok faydalı bir meyvedir. Hatta faydaları saymakla bitmez. İnsan kızılcık meyvesini her an yemek isteyebilir. Bunun sebebi ise hafif ekşimsi tadı onun çok önemli bir özelliğidir. Kızılcık ilk olmaya başladığı zamanlarda çok ekşi bir besin türü olur. Ama zaman geçtikçe kızılcık meyvesi o kadar tatlılaşır ki kızılcığı gören kişiler onu yemeden duramazlar. Zaten ilk olmaya başladığı zamanlarda rengi de çok açık kırmızıdır. İnsan baktığı zaman o kadar da canı yemek istemez. Ama zamanla olgunlaşan kızılcığın rengi de kırmızılaşmaya başlar. Bu renk kızılcığı vazgeçilmez bir besin yapar. Ayrıca kızılcık ülkemizin çoğu bölgesinde rahatlıkla yetiştirilebilir. Hem kızılcığın reçeli de yapılır. Reçeli de çok lezzetli olur. Adeta sabah kahvaltılarında vazgeçilmez bir ürün haline gelir. Kızılcığı reçel halinde sevmeyen, çiğ çiğ yiyemeyenler de kızılcığı şerbet yaparak veya direk kızılcık suyu olarak tüketebilirler. Ayrıca kızılcığın marmelatı da diğer seçenekler arasındadır.

Kızılcık içerisindeki birçok vitamin ve mineral sayesinde insan vücuduna çok faydalıdır. Bol miktardaA, C, E ve K vitaminleri içeren kızılcık, tiamin, riboflavin, piridoksin gibi vücut sağlığı açısından hayati önem taşıyan maddeler içerir. Bol miktarda sodyum ve potasyum içermektedir. Ayrıca sodyum ve potasyumun yanında daha aklımıza gelmeyen birçok mineral bulundurur. Kızılcık içerisinde bulunan kalsiyum sayesinde de kemik gelişimini arttırmaktır. Kızılcık idrar yolu enfeksiyonlarına, diş çürümelerine, solunum yolu enfeksiyonlarına, kemiklerin güçlenmesinde ve hayati tehlike oluşturan kanser hastalıklarına karşı bir çözüm yoludur.

Kızılcık çeşitleri aslında ayırt edilmemelidir. Çünkü kızılcık her haliyle çok faydalı ve vitaminlidir. Ama en güzel kızılcık çeşitleri ince dallı gövdeye sahip, çiçekleri sarı renk olan, meyvesi ise kıpkırmızı renge sahip olandır. Kızılcık şekil olarak çalıya benzer ve çok geç meyve verir. Yani kızılcık yemek için beklememiz gerekir. Kızılcık meyvesi, yaprağı, ağacının kökü ve hatta kabuğu dahil olmak üzere tümüyle bir şifa kaynağıdır. Kızılcık içerisinde bol miktarda C vitamini bulunur. C vitamini içeriğinden ötürü kışın ortaya çıkan hastalıklara karşı da bire bir çözüm yoludur. Bizi her türlü grip, nezle, soğuk algınlığından korur.

Kızılcık çeşitleri iki bölüme ayrılır

Flavonoidler: Soya fasulyesinde, yeşil çayda, elmada, üzüm çekirdeğinde bol miktarda bulunan en önemli kızılcık türlerinden biridir. Bilinen sadece 4000 çeşidi vardır. Vücut direncinin artmasında ve hastalıklara karşı direnç oluşturmaya yardımcı olur.

Karotinoidler: Karotinoidlerin bilinen en ünlü çeşidi domateste bulunan likopendir. Günümüzde sadece 600 çeşidi mevcuttur. Antioksidan içerir ve flavonoidler gibi bağışıklık sistemini güçlendirerek daha sağlıklı olmamızı sağlarlar.

Kızılcık Çeşitleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kızılcık Ne İşe Yarar?

Kızılcık Ne İşe Yarar?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kızılcık Hoşafı Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Hoşafı Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Kirazının Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Kirazının Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Aşısı Nedir Nasıl Yapılır?

Kızılcık Aşısı Nedir Nasıl Yapılır?

Kızılcık Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Şekeri Nasıl Kullanılır?

Kızılcık Şekeri Nasıl Kullanılır?

Güncel

Kızılcık Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kızılcık Türleri Nelerdir?

Kızılcık Türleri Nelerdir?

Güncel

Kızılcık Meyve Suyu Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Meyve Suyu Faydaları Nelerdir?