Kızılcık Otunun Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kızılcık Otunun Faydaları Nelerdir?

Kızılcık otu; yaprakları uzun veya kısa saplı, çoğunlukla çatallı tüylüdür. Çiçekleri şemsiye ve salkım şeklinde çıkmaktadır. Yaklaşık 40 çeşit türü bulunmaktadır. Kızılcıkgiller familyasından olup, çoğunluğu çalı, ağaç halindedir. Kış ayları yapraklarını döken veya her mevsim yeşil olan bir bitkidir. Ülkemizde yetişen türleri sarı çiçekli olan kızılcıktır. Boyları 7 metreyi bulmaktadır. Çalı şeklinde ve kısa boylu olan kızılcık ağaçları da bulunmaktadır. Kış aylarında yapraklarını döker ve çiçekleri yapraklarından önce açmaktadır. Meyveleri sonbahar ayında olgunlaşmaktadır. Meyvelerin rengi parlak ve kırmızı renktedir. Lezzeti oldukça mayhoştur. Şekli oval ve silindir şeklindedir. Meyveleri yenir ve meyvelerinden meyve suyu ve şurubu yapılmaktadır.

Kızılcık otunun faydaları nelerdir?

Meyveleri ishali keser ve kabızlık yapmaktadır. Meyve kabukları ateşi düşürür ve ağız yaralarına iyi gelmektedir. Aynı zamanda vücuda enerji verir. Kızılcık ağacının gövde kabuklarından suda kaynatılarak yararlanılmaktadır. Bağırsak parazitlerine etkili olmaktadır. Ayrıca kurutulmuş gövde kabukları parçalanıp 50 gram 1 litrede olmak üzere kaynatılır ve günde 3 veya 4 bardak içilmektedir.

Kızılcık otunun içeriği C vitamini ve lif açısından oldukça zengindir. Ayrıca vücuttaki bağışıklık sisteminin güçlenmesi için fosfor, demir, manganez ve potasyum minerallerini içermektedir. Bu mineraller sayesinde vücuda enerji vererek oluşabilecek rahatsızlıklara karşı bizi korumaktadır.

Aynı zamanda mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Hazımsızlığa ve gaz önleyici etkileri bulunmaktadır. İltihaplanmayı önler ve alerjik rahatsızlıkları azaltır. Ateş düşürücü özelliği ile menopoza da çok faydalıdır. Böbrek taşlarının düşürülmesine de yardımcıdır. Kızılcık ağacının kabukları ishali kesmeye yardımcı olurken, meyveleri ishal yapıcı özelliğe sahiptir.

Kızılcık otunun yaprakları ezilip yaralara sürüldüğü zaman kısa zamanda iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Kızılcık meyvelerinden reçel, komposto ve meyve suyu yapılmaktadır. Kızılcık suyu aynı zamanda uykusuzluğa çok iyi gelmektedir.

Kızılcık Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kızılcık Ne İşe Yarar?

Kızılcık Ne İşe Yarar?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Kızılcık Yemek Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Kızılcık Yemek Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Pekmezi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Pekmezi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Ekşisi Nasıl Yapılır?

Kızılcık Ekşisi Nasıl Yapılır?

Kızılcık Suyu Nasıl Yapılır?

Kızılcık Suyu Nasıl Yapılır?

Kızılcık Şekeri Nasıl Kullanılır?

Kızılcık Şekeri Nasıl Kullanılır?