Kızılcık Fidanı Bakımı
21 Haziran 2024

Kızılcık Fidanı Bakımı

Kızılcık fidanı, kırmızı renkte ekşi bir tada sahip olan meyve bitkisidir. Sonbahar mevsiminin en gözde meyvelerinden biri olan kızılcık, fidan halindeyken iyi bir bakımla hızla verim sağlayabilir. Bunun için söz konusu fidanın Mart veya Ekim ayında toprakla buluşturulması şarttır. İnce dallara sahip olan bu bitki, dayanıklı olduğu için toprağa kök saldığında bulunduğu alanı benimseyerek birden fazla fidan haline gelebilir. Arsız bitki grubunda yer alan kızılcık fidanının uygun şartlarda yetiştirilmesiyle kök ve yan dallarının yoğunlaştığını göreceksiniz. Şifa kaynağı meyve üretimini sağlayan bu değerli bitki, gelişme döneminde bol yağışlı iklimi, olgunlaşma döneminde ise güneşli günleri sever. Alüvyonlu toprak yapısında hızla gelişim gösterebilir.

Kızılcık Fidanı Dikimi

Kızılcık fidanı dikimi için toprak analizinin yapılmasında fayda vardır. Ayrıca bu değerli fidanı temin ettiğinizde en az bir hafta boyunca kök kısmını suyun içinde bekletmelisiniz. Amaç, kök salınımında artış sağlamaktır. Fidan gelişimi için organik hayvan gübresinin varlığı çok önemlidir. Kızılcık fidanını killi ve kumlu topraklarda yetiştirmeniz mümkün değildir. Bu nedenle geçirgen toprak yapısını tercih etmenizde fayda var. Hassas bir yapıya sahip olan bu fidanın gelişimini tamamlaması için 3 yıllık bir süreye ihtiyacınız vardır. Bu zaman zarfı içerisinde sağlıklı olarak yetişen fidan, ağaç haline dönüşerek yoğun meyve verimi sağlar.

Kızılcık Fidanı Bakımı Nasıl Yapılır?

Toprak ile buluşturulan fidanın iyi bir şekilde gelişmesi için bakıma gereksinimi vardır. Bunun için tecrübe sahibi olmaya gerek yoktur. Bakıma yönelik ilk aşama, fidanın olumsuz hava koşullarına maruz kalmaması için uzun bir çubukla toprağa sabitlenmesidir. Böylece rüzgâr ve aşırı hızlı yağış faktörüne bağlı olarak fidanın kırılması önlenir. Diğer aşamalar ise fidan gelişimini destekleyen unsurlardır. Bu hususta haftalık periyotlar dahilinde sulama yapılması gerekir. Öte yandan her ay toprağa çapa işlemi yapılıp toprağın nefes alması sağlanmalıdır. Bununla birlikte üç ayda bir gübreleme işleminin yapılması da önemlidir. Ayrıca ilkbahar veya sonbahar mevsimlerinin başlangıcında kızılcık fidanının gövdesinde ve yan dallarında bulunan filizlerin budamaya tabi tutulması gerekir. Bahsedilen bakıma dair uygulamalar ile gelişimini tamamlayan bu fidanın haşerelerden zarar görmemesi için Mart ayında ilaçlama yapılması gerekir. Kızılcık fidanı bakımının düzenli olarak yapılmasıyla birlikte yoğun meyve verimi elde edilebilir.

Kızılcık Fidanı Yetiştirmenin Faydaları

Kızılcık fidanı yetiştirmenin birçok faydası vardır:
  • Kızılcık meyvesi, antioksidanlar açısından zengindir ve vücut direncini arttırır.
  • C vitamini deposu olan kızılcık, bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kızılcık meyvesi, böbrek ve idrar yolu sağlığı için faydalıdır.
  • Yüksek lif içeriği ile sindirimi destekler ve bağırsak sağlığını korur.
  • Kızılcık meyvesi, kalp sağlığına olumlu etkilerde bulunur.

Kızılcık fidanı yetiştirmek, hem ekonomik hem de sağlık açısından büyük faydalar sağlar. Bu nedenle, bahçenizde veya tarlanızda kızılcık fidanı yetiştirmeye karar verirseniz, yukarıda belirtilen bakım ve dikim önerilerini dikkate almanız önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kızılcık Süt Yapar mı?

Kızılcık Süt Yapar mı?

Aşılı Kızılcık Fidanı Bakımı

Aşılı Kızılcık Fidanı Bakımı

Kızılcık Pekmezi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Pekmezi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Ekşisi Nasıl Yapılır?

Kızılcık Ekşisi Nasıl Yapılır?

Kızılcık Ezmesi Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Ezmesi Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kızılcık Kirazının Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Kirazının Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kızılcık Pestili Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Pestili Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kızılcık Çeşitleri Nelerdir?

Kızılcık Çeşitleri Nelerdir?