Kızılcık Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?
20 Haziran 2024

Kızılcık Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Kızılcık, bildiğimiz kalın gövdesi olan ağaçlara benzemez. Çalı şeklinde çok yüksek olmayan bir bitkidir. Kızılcık, meyvesinden şurubuna, marmelatından çekirdeğine kadar şifa deposu olan bir bitkidir.

Kızılcık Çekirdeğinden Faydalanma Yöntemleri

Bu bitkiyi çekirdekten çimlendirerek yetiştirip faydalanabiliriz. Bunun için kızılcık meyvelerinden olgunlaşanları alıp kızılcık çekirdeklerini çıkararak etli kısımlarını temizliyoruz. Daha sonra kızılcık çekirdeklerini, içinde az miktarda kum olan bir plastik şişeye atarak 5-10 dakika çalkalıyoruz. Bu sayede çekirdeklerin üzerindeki tabaka gidiyor. Kızılcık çekirdeği daha sonra suyun içerisine atılıp 2 gün bekletiliyor. Süre sonunda sudan alınan çekirdekler içinde ıslak torf toprağı olan bir poşete konarak, ağzı sıkıca bağlanarak buzdolabında 3 ay bekletildikten sonra bahçenize ya da saksınıza ekilebiliyor. Bu sayede elinizin altında bir şifa deposu olan kızılcık çekirdeğine ulaşmanız çok daha kolaylaşmış olur.


  • Kızılcık çekirdeği magnezyum, kalsiyum, potasyum mineralleri ve A, C, E, K vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Kızılcık çekirdeği içerdiği melatonin hormonu sayesinde kanserle mücadelede çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle melatonin içeren ilaçların genelinde kızılcık çekirdeği bulunur.
  • Çok eski tarihlerde kızılcık çekirdeğinden karışımlar yaparak, ateş düşürücüler elde edilirdi. Özellikle çocuklarda kimyasal ilaçları kullanmak istemeyen anne ve babalar ateşlenmelere karşı kızılcık çekirdeğini kullanmayı tercih etmektedirler. Bunun için 1 litre suyu ocakta kaynatıp içine 1 yemek kaşığı havanda çok parçalamadan dövdüğümüz kızılcık çekirdeğini atarak 5 dakika ağzı kapalı ve kısık ateşte kaynatıp çay bardağıyla içildiği takdirde iyi bir ateş düşürücü olarak görev yapar.
  • İshal için kızılcık çekirdeği kullananlar çok faydasını görür. Bunun için, birkaç tane kızılcık çekirdeğini havanda çok parçalamadan dövüp 2 su bardağı suyla 5 dakika kadar kaynatıldıktan sonra fazla soğutmadan içilirse ishale iyi geldiği bilinmektedir.
  • Ayrıca kızılcık çekirdeğinin başka önemli bir faydası da bakterilerin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonu ile savaştığı ve kötü kokuları yok ettiğidir.
  • İnsan bağırsağında bulunan koli basili, birtakım enfeksiyonlara neden olarak ateşlenmelere neden olur. Böyle bir durum karşısında kızılcık çekirdeği kullanılması, içerdiği benzoik asit sayesinde bakterinin çoğalmasını önleyerek hastalığın tedavisine yardımcı olur.

Kızılcık Çekirdeğinin Zararları ve Uyarılar

Hiçbir bitki tek başına mucizevi etkiler göstererek her tür hastalık tedavisinde kullanılmamalıdır. Bu tarz uygulamalar, hastalık sırasında önce uzman bir doktora gittikten sonra doktorun da onayıyla yapılacak yardımcı tedavilerdir. Ne kadar faydalı olursa olsun uygun tüketilmemesi ve aşırıya kaçılması durumunda zararsız, masum görünen her şeyin ciddi yan etkilerinin olabileceği asla unutulmamalıdır. Tabi ki kızılcık çekirdeğinin de birtakım zararları vardır. Örneğin kan sulandırıcı ilaç kullanan kalp ve damar hastaları muhakkak bu tarz bitkiler kullanırken doktor onayı almalıdır. Böbrek taşı için kullanılırken böbreğin başka kısmında zararlı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şekersiz Kızılcık Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

Şekersiz Kızılcık Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

Bebeklere Kızılcık Suyu Verilir mi?

Bebeklere Kızılcık Suyu Verilir mi?

Kızılcık Suyu Nasıl Yapılır?

Kızılcık Suyu Nasıl Yapılır?

Kızılcık Kurusu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Kurusu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Ne İşe Yarar?

Kızılcık Ne İşe Yarar?

Güncel

Kızılcık Yetiştiriciliği Nasıldır?

Kızılcık Yetiştiriciliği Nasıldır?

Güncel

Kızılcık Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kızılcık Hoşafı Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Hoşafı Tarifi ve Malzemeleri