Kızılcık Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri
09 Temmuz 2024

Kızılcık Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Sirkesi

Kızılcık, yaz aylarında yetişen, koyu kırmızı renkte ve ömrü çok uzun olmayan bir meyve türüdür. Kızılcık, yüksek miktarda besin maddesi ve antioksidan içeriği sayesinde önemli bir yere sahiptir. Kalori değeri oldukça düşük olduğu için de sıkça tercih edilir. Kızılcık meyvesinin kendisinden sadece iki ay boyunca yararlanılabilir. Çok çabuk olgunlaştığı için uzun ömürlü değildir. Bu nedenle, kızılcık meyvesinden farklı gıda çeşitleri elde edilerek uzun ömürlü kılınır. Kızılcığın faydalarından eksik kalmamak adına, bu meyveden şurup, reçel, marmelat, sos ve sirke gibi pek çok besin elde edilebilir. Eylül ve ekim aylarında olgunlaşan kızılcıklar, uzun ömürlü olmadıkları için kızılcık sirkesi yapılarak ömürleri uzatılabilir. Kızılcık sirkesi de meyvesi gibi koyu kırmızı renkte olup, tadı ekşi ve mayhoş yapıdadır. Kızılcık, C vitamini ve lif açısından zengin olduğu için kış aylarında yüksek oranda antioksidan özelliğe sahiptir. Bu nedenle kış aylarında soğuk algınlığına karşı koruyucu bir rol oynar.

Kızılcık Sirkesi Malzemeleri

  • 2 kilogram olgunlaşmış kızılcık meyvesi
  • 6 litre dinlenmiş su
  • 1 çay bardağı sirke
  • 1 yemek kaşığı kaya tuzu

Kızılcık Sirkesi Nasıl Yapılır?

Olgunlaşmış kızılcıkları çekirdeklerinden ayırarak iyice ezip püre haline getirin. Ezilmiş olan kızılcıkları cam kavanozlara eşit olacak şekilde bölün. Kavanozların içindeki kızılcıkların üzerine su, sirke ve kaya tuzu ekleyerek tahta kaşık yardımıyla karıştırın. Cam kavanozların üzerini temiz bir bez ile örtün. Bu karışımı 15 gün boyunca her gün karıştırarak dinlenmeye bırakın. 15 gün sonunda kızılcık sirkesi hazır hale gelecektir. Sofralarınızda artık afiyetle yer alabilir.

Kızılcık Sirkesinin Faydaları

Kızılcık sirkesi, sağlık açısından birçok fayda sunar:

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Antioksidan özellikleri sayesinde vücudu serbest radikallere karşı korur.
  • Sindirim sistemi sağlığını destekler.
  • Kilo kontrolüne yardımcı olur.
  • Cilt sağlığını iyileştirir ve yaşlanma belirtilerini geciktirir.

Kızılcık Sirkesi Kullanımı

Kızılcık sirkesi, salatalardan yemeklere, içeceklerden soslara kadar geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Ayrıca, doğal bir temizlik ürünü olarak da kullanılabilir. Her sabah bir bardak suya birkaç damla kızılcık sirkesi ekleyerek tüketmek, genel sağlık üzerinde olumlu etkiler yaratabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kızılcık Meyve Suyu Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Meyve Suyu Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kızılcık Türleri Nelerdir?

Kızılcık Türleri Nelerdir?