Kızılcık Şeker Hastalığına İyi Gelir mi? Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kızılcık Şeker Hastalığına İyi Gelir mi? Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Faydaları Şeker Hastalığı, çok yıllık ve odunsu bir bitki olan kızılcık, ekşi bir aromaya sahip kırmızı renkli, askorbik asit, antosiyanin, fenolik bileşenler ve antioksidan içeriği bakımından çok kıymetli bir meyvedir. Sonbahar aylarının geldiğini belli eden bu meyveyi pazar tezgâhlarında daha sık görmeye başlarız. Kızılcık tüketimi için tam zamanın geldiği bu dönemde bu mucizenin faydalı etkilerini vücudumuza kazandırabilmek için yeteri kadar tüketmek gerekir. Kızılcık faydaları şeker hastalığı yönünden incelenirse belli miktarda kızılcık tüketimi hastalığa karşı savunma mekanizması oluşturmaktadır. Vücut direncini artırarak kan şekerini düzenleyen kızılcık meyvesi şeker hastaları tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

Kızılcık faydaları şeker hastalığında nasıl etki gösterir?

Yapılan bilimsel çalışmalar serbest radikallerin şeker hastalığının oluşumunda ve daha sonraki komplikasyonların gelişmesinde çok büyük rol oynadığını göstermektedir. Şeker hastalarının kanında sağlıklı kişilerden çok daha fazla serbest radikal bulunmaktadır. Serbest radikaller vücut dışından gelebileceği gibi insan metabolizmasının doğal bir sonucu olarak da ortaya çıkabilmektedir. Serbest radikallerin yaratmış olduğu oksidasyonları önleyen ve serbest radikalleri yakalayıp stabilize eden maddelere antioksidan adı verilir. Kızılcık antioksidan içeriği bakımından en değerli meyve olup bu yönde hastalığın ilerlemesine büyük ölçüde engel olmaktadır. Kızılcık faydaları şeker hastalığı yönünden incelendiğinde, mevcut radikaller ile reaksiyona girerek ve bu radikallerin daha zararlı formlara dönüşmelerini  ve yeni serbest radikal oluşumunu önleme özelliğine sahip bir meyvedir.

Kızılcık meyvesinde fazla miktarda bulunan C vitamini, önemli bir besin ögesi olmasının yanı sıra şeker hastalarında çiğ olarak tüketildiğinde antioksidan etkisini çok daha fazla ortaya çıkarmaktadır. Kızılcık faydaları şeker hastalığı için beta karoten özelliği ile de ön plana çıkmaktadır. Kırmızı meyveler grubunda olan kızılcık, çoklu doymamış yapısı ile iyi bir likopen kaynağı olup hastalığın oluşumunu azaltmaktadır. Kızılcık meyvesinin içeriğinde bulunan fenolik maddeler meyveye kendine özgü aromayı verir. Bundan dolayı hafif buruk ve ekşi tadı itibari ile kızılcık şeker hastalarının tüketmesinde sakınca olmayan ve az şeker içeren meyveler gurubundadır.

Doğal antosiyaninler arasında bulunan kızılcık, glikozit formunda bir antosiyanindir. Bir şeker molekülü ve kimyasal olarak buna bağlanmış olan aglikon molekülünden glikozit oluşur. Bundan dolayı doğal antosiyanin içeren kızılcık meyvesi serbest formda değil, şekerler ile oluşturmuş olduğu glikozit ya da antosiyanin formunda meyvenin içerisinde yer alır.

Kızılcık faydaları şeker hastalığı yönünden incelendiğinde bir diğer önemli özellik, kanın pıhtılaşmasında sağladığı faydadır. Kızılcık meyvesinden yapılan kızılcık suyu veya kızılcık şerbeti, kanın pıhtılaşmasının düzenlenmesinde inanılmaz derecede etki sağlamaktadır. Şeker hastalarında kanama kontrolü çok önemlidir. Şeker hastaları, hastalığın etkisi ile oluşan deri hasarlarını çoğu zaman fark etmeyebilirler. Kızılcık çok eski zamanlardan bu yana merhem yapılarak yara ve yanık tedavisinde kullanılmaktadır.

Kızılcık Faydaları Şeker Hastalığı Yorumları

soru

V

27 Nisan 2024 Cumartesi

Ben kurtman şeker hastasıyım günde nakadar gizilcik yemeliyim veya bukizilcigin bekmez olan ekşisini icsem faydası olur mu

Cevap yaz
cevap

Gülriz

15 Ağustos 2018 Çarşamba

Merhaba, kızılcık önemli bir antioksidan olarak kabul edilir ve şeker hastalığında, kan şekerini düzenleyerek, hastalığın ilerlemesini önler. Kızılcık pekmezi de ayni etkiyi gösterir fakat, hic bir katkı maddesi koyulmadan, sadece kızılcıktan elde edilmelidir. Günde bir avuç meyvesi tüketilebilir. Geçmiş olsun.

cevap

Talu

14 Ağustos 2018 Salı

Öncelikle geçmiş olsun V. Kızılcık bu konuda oldukca faydası olan ve yüksek miktarda C vitamini olduğu içinde kışın soğuk algınlığı, gripte de çayı kullanılan bitkidir. Kızılcığın faydası mutlaka olur. Ama fazla tüketimi halinde başka rahatsızlıklar ortaya çıkabilir herşeyin fazla tüketimi zararlıdır. Mutlaka bir doktora danışınız.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Kızılcık Yemek Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Kızılcık Yemek Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Süt Yapar mı?

Kızılcık Süt Yapar mı?

Kızılcık Ne İşe Yarar?

Kızılcık Ne İşe Yarar?

Yabani Kızılcık Faydaları Nelerdir?

Yabani Kızılcık Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Tohumu Nasıl Çimlendirilir?

Kızılcık Tohumu Nasıl Çimlendirilir?

Güncel

Kızılcık Kirazının Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Kirazının Faydaları Nelerdir?

Güncel

Bebeklere Kızılcık Suyu Verilir mi?

Bebeklere Kızılcık Suyu Verilir mi?

Kızılcık Ezmesi Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Ezmesi Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Aşısı Nedir Nasıl Yapılır?

Kızılcık Aşısı Nedir Nasıl Yapılır?

Kızılcık Macunu Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Macunu Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Fidanı Bakımı

Kızılcık Fidanı Bakımı

Kızılcık Ağacı Nerede Yetişir?

Kızılcık Ağacı Nerede Yetişir?

Kızılcık Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Sirkesi Tarifi ve Malzemeleri