Kızılcık Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kızılcık Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Faydaları: Kızılcık Mart ve Nisan aylarında çiçek açan küçük bir bitkidir. Kızılcık ağacı sert ve sağlam bir yapıya sahiptir. Kızılcık görüntüsü ile herkesi cezbeder. Kıpkırmızı rengi ve şeker gibi tadı ile çok lezzetli bir meyvedir. Ayrıca kızılcık çok güzel bir kokuya sahiptir. Kızılcık küçük meyvelerdir. Kızılcık tam eski çağlardan beri var olmuş bir meyvedir. Kızılcığın çiçeği sarı renklidir. Ama meyvesi ise kıpkırmızı renge sahiptir. Aslında kızılcık ilk olmaya başladığı zamanlarda rengi açık pembe ve açık kırmızı arasındadır ve tadı yüzümüzü buruşturacak kadar ekşidir. Ama zamanla olgunlaşan kızılcık hem tatlanır hem de rengi koyulaşır. Kızılcığı çiğ şekilde yiyemeyen kişiler suyunu içebilir ya da marmelatını da yiyebilirsiniz. Ayrıca kızılcık battaniye boyamak için de kullanılır.

Kızılcığın Faydaları Nelerdir?
 • Kızılcık içerisinde bulunan C vitamini bizim mikroplara karşı korunmamızı sağlar. Bizi dışarıdan vücudumuzun içine girecek olan her türlü bakteri, virüs ve mikroplardan korur.
 • Kızılcık tam bir antioksidan maddesidir diyebiliriz. Kızılcık içerisindeki antioksidan maddesi kızılcığın birçok sağlık sorununa çözüm yolu olmasını sağlamaktadır.
 • Kızılcık özellikle enfeksiyonel hastalıklar başta olmak üzere kanser, idrar yolları enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonlarına ve diğer çeşitli enfeksiyon hastalıklarına iyi gelir.
 • Özellikle kızılcık küçük yaştaki çocuklara yedirilmelidir. Çünkü küçük yaştaki çocuklar genelde idrar yolu enfeksiyonu hastalığına yakalanırlar. Bu hastalığın giderilmesinde de kızılcığın birçok etkisi vardır. Aslında idrar yolları hastalıkları ebeveynler tarafından pek önemsenmeyen bir hastalık olsa da aslında tehlikelidir. Çünkü bu hastalık zamanla böbrekler ve diğer sindirim sistemi organlarını tehdit etmeye başlar. Hatta hastalığın ilerlemesi durumunda erkeklerde prostat hastalığı bile ortaya çıkabilir. Önlemimizi erken almamız gerekir. Bu hastalığın tedavisi için belirli bir miktar kızılcık kaynatılarak tüketilebilir.
 • Kızılcık aynı zamanla diş sağlığına da çok faydalıdır. Kızılcığın içerisinde bulunan proantosiyanidin maddesi dişlerin üzerine yapışan çeşitli yiyecek ve içecek kalıntılarının temizlenmesinde önemli rol oynar ve bu sayede diş çürümeleri engellenmiş olur. Ayrıca diş üzerinde ve çevresinde çeşitli plakların oluşmasını ve diş üzerinde bulunan asitlerin üretilmesini engeller. Bu sayede asit dişlerimizi tahriş edemez.
 • Solunum yollarında enfeksiyon hastalıkları olan kişiler de kızılcık tüketmelidir. Rahatlatıcı özelliğe sahip olan kızılcık rahat nefes almamızı sağlamaktır.
 • Kızılcık vücut hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Aynı zamanda cilt problemleri çeken kişilerin de bol bol kızılcık yemeleri gerekir. Çünkü kızılcık cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir.
 • Kızılcık soğuk olan kış aylarında nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi geçici rahatsızlıklara karşı da vücudun dirençli olmasını sağlar. Tabi ki kızılcık kış aylarında çiğ halde bulunmaz. O yüzden mevsiminde kızılcık toplanmalı ve kışın yemek üzere kurutulmalıdır. Ama kurutulmuş kızılcığın faydalı olması için taze olması gerekir. İkinci yıla kalmış olan kuru kızılcıklar hem lezzetli olmaz hem de lezzetli olmadığı için vücuda bir faydası olmaz. Bu yüzden kuru kızılcık ve yaş kızılcık tazeyken tüketildiğinde vücuda daha fazla yarar sağlar.
 • Antitümör etkisine sahip olan sayılı meyveler arasındadır. Kızılcığa bu özelliği içerisindeki polifenolik maddesi sağlar. Kızılcık içerisindeki bu madde sayesinde meme, kolon ve prostat gibi çeşitli kanser türlerinin tedavisinde kullanılan bir besin olmuştur. Bundan dolayı düzenli kızılcık tüketmemiz yapmamız gerekir. Çünkü kızılcık kanser riskini azaltır.
 • Ayrıca kızılcık obezite hastalığı ile de mücadele de görev yapar.
 • Kabızlık, ishal gibi bağırsak sorunlarının giderilmesinde ve mide hastalıklarından biri ve en tehlikelisi olan ülser hastalığının engellenmesinde de önemli rol oynar. Kızılcık bağırsakların temizlenmesinde ve bağırsaklarımızın daha sağlıklı olmasında etkilidir.
 • Kızılcık faydalarından biri de karaciğer iltihaplanmasına karşı da şifa niteliğindedir.

Kızılcık Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kızılcık Fidanı Bakımı

Kızılcık Fidanı Bakımı

Kızılcık Çeşitleri Nelerdir?

Kızılcık Çeşitleri Nelerdir?

Kızılcık Yetiştiriciliği Nasıldır?

Kızılcık Yetiştiriciliği Nasıldır?

Şekersiz Kızılcık Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

Şekersiz Kızılcık Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

Yabani Kızılcık Faydaları Nelerdir?

Yabani Kızılcık Faydaları Nelerdir?

Güncel

Bebeklere Kızılcık Suyu Verilir mi?

Bebeklere Kızılcık Suyu Verilir mi?

Güncel

Kızılcık Ağacı Bakımı Yetiştiriciliği

Kızılcık Ağacı Bakımı Yetiştiriciliği

Güncel

Kızılcık Pestili Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Pestili Faydaları Nelerdir?