Kızılcık Yetiştiriciliği Nasıldır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kızılcık Yetiştiriciliği Nasıldır?

Kızılcık Yetiştiriciliği, Kızılcık meyvesi kara deniz, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerimizde, dere yataklarında, yüksek tepelerde yetişen meyve türüdür. Kızılcık yetiştiriciliği, sorasında elde edilen meyvelerden komposto, marmelat, reçel, meyve suyu ve değişik çeşitli alanlarda kullanımı için istifade edilir. Çok erken çiçek açıp geç meyve özelliğine sahip farklı bir meyvedir. C vitamini bakımından oldukça zengindir. Kızılcık ağacı, sert ve çok sıkı bir ağaç özelliği vardır. Soğuğa dayanıklı serin yerleri seven aşırı sıcaktan hoşlanmayan bir meyve ağacıdır.


Kızılcık ağacı dikimi, önce dikimi yapılacak bahçe arazisi dikime uygunluğu kontrol edilir. Bahçenin besin maddesi tespit edilir. Arazi dikime hazır hale getirilmek için temizlenir yabancı otlar ve zarar verecek malzemeler temizlenir. Çanaklar açılarak dikimi yapılır. Kızılcık fidanları dikimi yapılırken fidanların yakın olmamalarına dikkat edilir. Kızılcık fidanları dikiminden sonra güçlenmeleri için budanır.

Sulama, kızılcık yetiştiriciliğinde çok önemlidir. Kızılcık ağacı suyu sever ve verimi oldukça iyi olur. Meyveler iri şekilde oluşur, kurak ve susuz olduğunda gelişmez ve meyveler oldukça küçük olur. Sulama kanalları düzgün hazırlanmalı ve susuz bırakılmamalı. Kızılcık ağacının kökleri fazla derine girmediği için toprak neminden faydalanmaktadır.

Gübreleme, araştırılarak arazinin şartlarına göre uygulandığında olumlu sonuç alınmaktadır. Gübreleme, organik, azot ve potasyum gübreleme uygulanmaktadır. Gübreleme dikilen fidanların diplerine fazla olmamak koşulu ile gerektiği kadar yapılmalıdır. Aşırı yağış aldığı zaman böceklenme ve diğer hastalanmaya karşı ilaçlama mutlaka yapılır.

Hasat, oluşan kızılcık meyveleri hastı Temmuz ve Ekim ayları aralığında yapılması uygundur. Kızılcık meyvesi kırmızı ve sarı kırmızı şeklindedir. Kızılcık meyvesi toplandıktan sonra olgunlaşması, kızarması devam eder. Olgunlaşarak toplanan kızılcık meyveleri tüketim için manavlardaki yerlerini alırlar.

Kızılcık Yetiştiriciliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kızılcık Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Faydaları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kızılcık Kurusu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Kurusu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Aşısı Nedir Nasıl Yapılır?

Kızılcık Aşısı Nedir Nasıl Yapılır?

Kızılcık Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Nasıl Kurutulur?

Kızılcık Nasıl Kurutulur?

Gebelikte Kızılcık Suyu ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Kızılcık Suyu ve Faydaları Nelerdir?