Kızılcık Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
21 Haziran 2024

Kızılcık Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kızılcık, genellikle sarı renkte çiçekleri olan ve 1 metreye kadar boyu uzayabilen ağaçlarda yetişen bir bitkidir. Eski dönemlerde tıbbi amaçlarla kullanılan kızılcık, günümüzde marmelat ve içecek olarak da tüketilmektedir. Ayrıca, kızılcık yünlü battaniyeleri boyamak için de kullanılmıştır. İnsan sağlığına yararlı olan kızılcık, içerdiği zengin vitamin ve minerallerden dolayı oldukça tercih edilen bir meyvedir.

Kızılcığın Besin Değeri

Mineraller bakımından oldukça zengin olan kızılcık, sodyum, potasyum, magnezyum, demir, bakır ve kalsiyum gibi önemli mineraller içermektedir. Ayrıca, tiamin, riboflavin ve piridoksin gibi vitaminlerin yanı sıra A, E, C ve K vitaminleri açısından da oldukça zengindir. C vitamini bakımından zengin olan kızılcık, diğer C vitamini içeren meyveler gibi antioksidan özelliklere sahiptir ve bu nedenle insan sağlığında önemli bir rol oynar. İçerdiği vitaminler sayesinde diş sağlığından cilt sağlığına, sindirim sisteminden hücre yenilenmesine ve kışın geçirilen gribal enfeksiyon hastalıklarına kadar birçok alanda etkilidir.

Kızılcığın Faydaları Nelerdir?

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Karşı Kızılcık

İdrar yolu enfeksiyonu, böbreklerle birlikte sindirim sistemi organlarını etkileyen bir hastalıktır ve genellikle ciddiye alınmaz. Ancak, erkeklerde prostata bile yol açabilir. Bu hastalıkları önlemek için kaynatılmış bir bardak kızılcık suyu tüketmek idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelecektir.

Anti Tümöre Karşı Kızılcık

Dünyada birçok ülkede üzerinde bilimsel çalışmalar yapılan kızılcık, meme, kolon, prostat ve birçok kanser hastalığına karşı etkilidir. İçerdiği salisilik asit sayesinde kızılcık suyu kan pıhtılaşmasını engeller ve tümörlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Kızılcık suyu tüketenler bu sayede kanser riskini azaltabilirler.

Kardiyovasküler Sağlık İçin Kızılcık

Kızılcık, ateroskleroz tehdidini azaltır ve bu sayede kan içinde oluşan yağların, kalsiyum ve kolesterolün birikmesini ve arterlerin tıkanmasını engeller. Vücuda yeterli miktarda oksijen gitmesini sağlayarak kalp krizi ve felç gibi hastalıkların riskini ortadan kaldırır.

Diş Çürümelerine Karşı Kızılcık

Kızılcıkta bulunan bazı maddeler dişlere bakterilerin yapışmasını engeller. Bu maddeler dişlerde asit üretilmesini ve dişlerin etrafında plaklar oluşmasını önler. Ancak, marketlerde satılan hazır kızılcık suları şeker ve glikoz içerdiği için sağlığınıza çok da yararlı olmayabilir. Bu nedenle evde kaynatılmış doğal kızılcık sularını tercih ediniz.

Solunum Yolu Enfeksiyonlarına Karşı Kızılcık

Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı oluşan bakterileri engelleyen kızılcık, aynı zamanda çocuklarda kulak rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.

Kansere Karşı Kızılcık

Yoğun şekilde anti kanserojen bileşenler içeren kızılcık suyu, özellikle kolon kanseri ve mesane kanserini engellemeye birebirdir. Aynı zamanda mikro tümörlerin oluşmasını engelleyen kızılcık, meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını da önler. Kızılcık suyu birçok kanser hastalığına iyi gelmektedir.

Kemik ve Dişleri Güçlendirir

Doğal kızılcık suyu, içerdiği kalsiyum mineralinden dolayı kemik hastalıklarını önler ve dişleri güçlendirmeye birebirdir.

Kızılcığın Diğer Hastalıklara Karşı Faydası

Kış aylarında en çok yakalanan hastalıklardan soğuk algınlığı, gribal enfeksiyon gibi hastalıklara iyi gelen kızılcık suyu, aynı zamanda sindirim sistemi, kabızlık ve obezite gibi rahatsızlıkları da engeller. Ülserin oluşmasını engelleyen kızılcık, bağırsakları temizler ve bağırsak hastalıklarına iyi gelen bir şifa kaynağıdır.

Kızılcığı tane olarak tükettiğimizde birçok faydası olduğu gibi kızılcığı şerbet olarak tükettiğimizde de birçok faydası vardır.

Kızılcığın Zararları Nelerdir?

  • Kalp rahatsızlığı olan kişilerin aşırı şekilde kızılcık tüketmesi yan etkilere yol açabilir.
  • Kan pıhtılaşmasına karşı ilaç kullanan kişilerin ilaç kullandıkları sürece kızılcık tüketmeleri ciddi problemlere yol açabilir.
  • Aynı zamanda kan sulandırıcı kullanan kişiler de kızılcıktan mümkün olduğunca uzak durmalıdır.
  • Böbrek taşı oluşma riskini azaltan kızılcığın, böbrek taşı taşıyan kimselerin kullanması problemlere yol açabilir.
  • Kan inceltici ve kalp rahatsızlığı olan kişilerin uzak durması gereken bir meyvedir kızılcık.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kızılcık Nasıl Kurutulur?

Kızılcık Nasıl Kurutulur?

Kızılcık Suyu Nasıl Yapılır?

Kızılcık Suyu Nasıl Yapılır?

Kızılcık Hoşafı Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Hoşafı Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Ağacı Nerede Yetişir?

Kızılcık Ağacı Nerede Yetişir?

Kızılcık Kurusu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Kurusu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Aşılı Kızılcık Fidanı Bakımı

Aşılı Kızılcık Fidanı Bakımı

Güncel

Kızılcık Ezmesi Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Ezmesi Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kızılcık Aşısı Nedir Nasıl Yapılır?

Kızılcık Aşısı Nedir Nasıl Yapılır?